Doporučené v kategorii:
Kapková závlaha - samospádová, vše co potřebujete vědět.
Čím dál úpornější vedra sužují nejenom lidi, ale především rostliny. Jak tento problém vyřešit, abychom neustále nemuseli nosit konve a konve vody na zahradu?
Vybrali jsme pro vás zahrádkáři doporučené, osvědčené a typy na samospádové zavlažování. Nemáme vše, ale to co funguje.
Malá i velká zahrada a zejména skleník potřebuje vodu. Proto byste měli myslet na to, jakým způsobem vyřešíte zavlažování. Naplánujte zavlažování s námi. Zavlažovací systémy, zavlažovače, hadice, kapače, držáky na hadice a další.
Kapková závlaha samospádem
Vzhledem k tomu, že standardní kapkové hadičky vyžadují provozní tlak nejméně 0,25 baru, optimálně však 0,5 – 1,5 baru, není možné instalovat zavlažovací soustavu na zdroj vody, který se nachází přibližně ve stejné výšce, jako je záhon. Vzhledem k tomu, že 1 bar = 1 m vodního sloupce, potřebujete mít zdroj vody alespoň 2,5 – 5 m vysoko. Pokud máte svažitou nebo členitou zahradu, jistě to pro vás nebude problém. Nicméně kapková závlaha lze zřídit i při menších výškových rozdílech.
Chraňte kapkovou soustavu před zanesením
V případě že využíváte studniční vodu, vodu ze střechy apod., vyvarujte se riziku zanesení systému nečistotami. Je to zéjmena i tvořící se řasa. Před samotné kapkové trubice namontujte filtr na nečistoty, které systém ochrání a prodlouží tak jeho životnost. Velmi účinným řešením je kapková závlaha (někdy také kapénková závlaha), která dokáže rostliny celé léto zavlažovat, navíc její instalací dosáhnete značné úspory vody. Voda je totiž díky systému kapkové závlahy dodávána přímo ke kořenům rostliny v přesně daném množství a nedochází tak ke zbytečnému odparu vody.
Jak funguje kapková závlaha?
Kapková závlaha funguje na principu hadice s dírkami (kapkovací hadice), nebo rosící hadice. Pravidelně je z hadic vypuštěna voda, v pravidelném intervalu, ve dne, v noci, proto jsou rostliny zavlažovány neustále a nedochází k jejich vadnutí. Kapkovací a rosící hadice se jednoduše napojí na zahradní hadici, která vede vodu, a díky tlaku se voda dostává do každé dírky, která je nasměrována tak, aby zbytečně nekapala do půdy, kde zrovna nic neroste. Spotřeba vody je v závislosti na velikosti zavlažovací soustavy. Tyto kapkovací hadice se hodí k různým druhům výsadeb, jako jsou zeleninové záhony, živé ploty, keře, plošné výsadby apod.
Z čeho se zavlažovací soustava kapkové závlahy skládá?
Závlahy se prodávají buď v předem nachystaných setech (převážně výhodná cena), nebo lze zakoupit samostatné komponenty, které si každý dokáže sestavit sám. Komponenty se dají různě napojovat a kombinovat. Spotřeba vody se počítá v litrech, které celou soustavou protečou za hodinu. U různých tlouštěk hadic je tomu jinak. Zavlažovací hadice jaou k dostání ve třech konstrukčních variantách, 16, 9 a 6 mm.
Buď můžete pořídit obyčejnou hadici (distribuční hadice 16mm), do které pomocí děrovačky zatlačíte kapkovač, nebo můžete zvolit vyspělejší variantu, a sice kapkovou hadici 16mm s integrovanými kapkovači, převážně po 25cm. Rosící – gumové hadice je ošetřena speciálním materiálem, který propouští – rosí vodu, ovšem nepustí dovnitř kořeny rostlin, tudíž nedochází k jejich ucpání. Závlaha se dá instalovat i pod zem. Zavlažovací hadice jsou dodávány v různých barvách. Pokud plánujete kapkovou závlahu napojit na běžný vodovodní řad, je nutné před samotné potrubí zavlažovacího systému napojit reduktor tlaku, který sníží tlak v potrubí na tlak provozní, tedy cca 0,5 – 1,5 baru. To zamezí tryskání vody z jednotlivých kapkovačů.
Pokud bydlíte v lokalitě s nedostatkem vody či je zde voda příliš drahá, můžete využít vodu dešťovou. Tu můžete zachytávat díky různým tvarovkám přímo z okapového svodu do barelu, nebo můžete dešťovou vodu svést do podzemního zásobníku na dešťovku. Vodu následně lze využívat nejen na zavlažování trávníku a zahrádky, ale i zeleniny.