Zahradní skleníky Gampre Sanus, Kinplast

Skleníky Gampre Sanus

Skleníky Kinplast

Zahradní Agrosféra

Fóliovníky, pařníky

Pěstování zeleniny

Zavlažování skleníku, automatické

TOPlist
Menu
Váš košík

Velmi si vážíme, že jste si vybrali právě náš eshop a pevně věříme, že budete spokojeni.

Co dokoupit do skleníku?

Doporučené v kategorii:

Nechte si poradit s výběrem skleníku a jeho vybavením.

Poradíme jak vybírat odolné Zahradní skleníky, zavlažování, zahradní potřeby a příslušenství. Vyberte si Zahradní skleníky podle parametrů, porovnávejte naše výhodné ceny a kvalitu s konkurencí.

Skleníky vybíráme pečlivě, promyslete proto i jejich vybavení, zavlažování a okolí. Prostor skleníku je omezený a je třeba jej co nejlépe využít. Ať vybíráte jakýkoli typ skleníku, pamatujte na to, aby měl již v základním provedení jedno či více oken. Jejich počet je dán velikostí skleníku. Platí, že na každých 5 m2 má být jedno větrací okno. Pokud budete muset okna dokupovat zvlášť, zaplatíte mnoho peněz navíc. Takovému výrobku se raději vyhněte. Hlavním faktorem při výběru doplňků je snadnost budoucí údržby.

Nezapomeňte nejen na způsob větrání, ovladatelnost, chodníky, možnost uchytit sítí na rostliny, zavlažování, vytápění a ostatního příslušenství.  Vhodné vybavení skleníku záleží i na druhu pěstovaných rostlin. Bude sloužit spíše pro vysoké rostliny plodové zeleniny, nebo jako množárna řízků a šlechtírna semenáčků? Různé způsoby využití je možné i kombinovat.

Nejdříve zvažte:

  1. Velikost skleníku a počet větracích oken, které obsahuje základní balení. Pozdější dokupování se nevyplatí.
  2. Instalaci alespoň jednoho automatického otvírače i v případě, že zůstáváte přes den doma jsou sytuace kdy ke skleníku nemůžete.
  3. Jednou postavený skleník se rozšiřuje a doplňuje velmi těžko, proto kupujte hned podle možnosti celkového prostoru.
  4. Nezapomínejte již při výběru skleníku na různé úchyty na poličky a sítě.
  5. Vhodné vybavení skleníku záleží i na druhu pěstovaných rostlin.

Ovládněte okna automaticky!

Důležitým doplňkem k oknům jsou automatické otvírače, které zajistí, že se do skleníku dostane oknem čerstvý vzduch i během vaší nepřítomnosti, nebo v době kdy se vám ke skleníku hned ráno nechce atd. Položme si ale otázku: Když brzy ráno odcházíme do zaměstnání – jak odhadnout, zda bude teplo či nikoli? Otvírače jsou řešeny na bázi roztažnosti kapaliny, takže není zapotřebí žádný přívod energie. I v případě, že zůstáváte přes den doma a plánujete, že se o větrání okny sami postaráte, je dobré nainstalovat alespoň na jedno okno automatický otvírač. Co když budete muset někam narychlo odjet nebo se někde zdržíte? Byla by škoda, aby se rostliny přehřály a uschly.  V parném létu je to opravdu rychle.

Jak správně větrat?

Větrání je základ úspěchu. Ideální je kombinovat větrání bočním (nebo dveřním) a střešním oknem, což vytvoří takzvaný komínový efekt. Chladný vzduch přichází bočním oknem, a když se ohřeje, vystoupá střešním otvorem ven. Tak je zajištěna dokonalá cirkulace, výměna vzduchu. Zvláště v létě by se měl vzduch kompletně vyměnit i třikrát za hodinu. V horkých dnech je často nutné nechat otevřené i dveře, aby se vnitřek skleníku nepřehřál. Dále poslouží i boční stínovací síť na skleníky.

V chladných obdobích roku nastane problém opačný, bude třeba udržet uvnitř co nejvíce tepla. Ani to však nelze provádět na úkor přísunu vzduchu, jinak dojde k rozvoji houbových chorob a plísní. Větrání však postačí méně intenzivní. Proto jsou výhodnější skleníky z kvalitního dutinkového polykarbonátu. Boční stěny je také možno izolovat průhlednou bublinkovou fólií.

Větrání dveřmi?

Větrání skleníku lze samozřejmě provádět i dveřmi, tato forma má však svá negativa. Pomineme to, že se nám do skleníku může dostat nežádoucí hmyz, slimáci, nějaké zvíře a rozhrabat záhonky. Podstatnější je, že otevřením dveří pouštíme chladný vzduch přímo ke kořenům rostlin, které tento krok nenesou příliš dobře. Rovněž otevřené dveře jsou nejlepší cesta ke zničení skleníku v případě silného a nečekaného nárazového větru. Vřele doporučujeme dělené dveře. Nemusíte 2x otvírat, jak často někdo argumentuje, ale většina kvalitních řešení otvírá obě části současně. Běžně horní část zůstává přes léto již trvale otevřena a zalévat můžete i bez otevření dveří.:)) 

Odborníci vypozorovali, že pokud se ve skleníku nevětrá dveřmi, ale jenom jejich horní částí, nedochází tolik k promíchávání vrstev vzduchu. Při zemi se tak udržuje těžší kysličník uhličitý, který rostliny spotřebovávají. Lépe pak rostou a mají vyšší úrodu. Tímto způsobem se vyvětrá daleko důkladněji, protože teplý vzduch horní částí dveří a střešními okny utíká mnohem lépe.

Poličky vs. regály a stoly

Lepší skleníky mají většinou již v základním provedení různé úchyty na poličky. Naše hliníkové skleníky lze jednoduše dovybavit i později díky systému drážek a šroubů s kosenou hlavou, což uvítáme především v jarním období, kdy máme větší množství sadby, kterou potřebujeme někam umístit. Pokud skleník takovým úchyty nedisponuje, dají se koupit regály, jež využijeme k stejnému účelu. Nejpoužívanější jsou však poličky, které lze později sklopit, když potřebujete více místa pro rostoucí rostliny.

Záhony a cestičky

Na venkovních záhonech propojených s okolní půdou, které odděluje pouze středová cestička, se pěstují saláty, rajčata, papriky, okurky, melouny. Bývá však náročné udržet půdu zdravou, neboť prostředí svědčí rozmanitým škůdcům. Jednou za několik let je nezbytné ji vyměnit až do hloubky 60 cm. Alternativou je pěstování rostlin v pytlích, ať již na plocho položených a opatřených otvory, nebo stojících.

Jak vytápět skleník?

Celoročně vytápěný skleník je sen mnoha zahrádkářů – na rozdíl od okenních parapetů v pokoji poskytuje dostatek světla i prostoru. Vytápění, které umožní celoroční růst i choulostivých rostlin, je poměrně nákladné, ale koneckonců existují i dražší a méně ušlechtilé koníčky. Vytápění, které zajistí pouze podmínky pro zimování rostlin, jež nesnášejí mráz, je mnohem levnější.

Topení je možno používat také pouze na prodloužení a brzké zahájení skleníkové sezóny.

Ideální vytápění závisí na teplotě, které chceme dosáhnout, na tom, zda je skleník izolován a jaký typ vytápění je pro nás dostupný a cenově výhodný. Je-li skleník blízko domu, budeme ho nejspíš vytápět elektřinou. Jestliže použijeme termostaty a dobrou izolaci (často stačí i bublinková fólie nalepená na vnitřní stěnu), nemusí stát provoz elektrického topení více než jiné typy vytápění. Řadu výhod mají teplovzdušné ohřívače, jsou levné, převážně mají nastavitelnou teplotu, mají pojistku proti mrazu a jednoduchá může být i instalace pouze prodlužovačkou v zimních měsících. Novinkou jsou i závěsné infrazářiče, které jsou velmi úsporné a hřejí tam kde potřebujete.

Zahradní polykarbonátové skleníky, obloukové skleníky, ze skla i hliníkové potřebují vybavení a skleníkové příslušenství. Vyberte si vybavení skleníku podle parametrů a porovnávejte naše výhodné ceny u všech zahradních skleníků a jejich součástí.

Skleníky vybíráme pečlivě, promyslete proto i jejich vybavení, zavlažování, poličky, záhonové lemy, vytápění skleníků a otvírače. Prostor skleníku je omezený a je třeba jej co nejlépe využít. Ať vybíráte jakýkoli typ skleníku, pamatujte na to, aby měl již v základním provedení jedno či více oken. Jejich počet je dán velikostí skleníku. Hlavním faktorem při výběru doplňků je snadnost budoucí údržby.

Proč nakupovat jinde dráž, když máme mnoha zahrádkáři ověřenou kvalitu za rozumnou cenu. Zákazníci oceňují praktické rady, individuální přístup a řešení pro velkopěstitele. Přesto nevíte co vybrat? Tak nám zavolejte a napište.

 

V této kategorii nejsou žádné výrobky.